Roditeljska potreba i obaveza je da prate aktivnosti svoje djece. Kada dijete dobije pristup internetu, izloženo je dobrim i lošim uticajima koji bez roditeljskog nadzora mogu da dovedu do neželjenih posljedica. Kako bi se usmjerilo dječije ponašanje na internetu, pored razgovora i dobrog roditeljskog uzora, na tržištu postoji veliki broj rješenja koji pomažu u kontroli dječijeg online ponašanja.
Postojeće aplikacije nude različite nivoe kontrole i izbor zavisi od roditeljske namjere. Iako se ovim zadire u privatnost djece u online svijetu, roditeljska dužnost je da brinu o dječijoj sigurnosti na internetu.
Etičnost ovih aktivnosti treba staviti pod lupu roditeljske brige i savjesnosti u vaspitanju.
Da li je ova promjena prošla, pitam se ja?
Na tržištu je veliki broj proizvoda (aplilkacija) koji se brinu o bezbjednosti djece na internetu sa različitim nivoima kontrole i mnogobrojnim opcijama.
Neke aplikacije su besplatne ili imaju osnovne funkcionalnosti koje se ne naplaćuju, a napredne se naplaćuju. Prije izbora potrebno je testirati i istražiti informacije kako biste bili sigurni da nudi opcije koje odgovaraju vama i vašem djetetu.
Predstavljamo tri proizvoda koja smo testirali kroz višemjesečnu upotrebu djeteta od 10 godina i oba roditelja kao supervizora.
Iako je podešavanje aplikacija zahtijevalo određeno vrijeme, upotreba je u mnogome usmjerila dijete na kvalitetan boravak na internetu i optimalno vrijeme koje provodi za telefonom.
Roditelji su prvi i najvažniji uzor svojoj djeci, pa tako i u pogledu korištenja interneta i informacionih tehnologija. Ukoliko roditelji provode većinu slobodnog vremena surfajući na internetu ili na društvenim mrežama i djeca će se slično ponašati.
Pričajte sa djecom o tome koliko vremena i na koji način koriste internet. Djeca u ranom uzrastu ne znaju da kanališu svoje emocije i nedopustiva ponašanja i još bitnije, nisu svjesna kako njihove aktivnosti utiču na druge, ili čak da mogu narušiti i njihovu reputaciju. Roditelji i nastavnici igraju važnu ulogu u online vaspitanju djece. A tu je i Ogi da pomogne svima u ovom zadatku.
Tehnička rješenja i aplikacije nisu svemoćne i ne treba se na njih u potpunosti oslanjati. Treba ih koristiti kao pomoć pri vaspitanju djece .
Tehnička rješenja (aplikacije) su pomoć roditeljima u online vaspitanju njihove djece. Ona nude informacije i upozorenja o kojima bi trebalo sa djecom učestalo razgovarati. Cilj ove veb stranice je pružanje informacija o prednostima i opasnostima na internetu kojima su izložena djeca.
Jednostavan i besplatan nadzor vremena provedenog na mobilnom uređaju.
Detaljan opis i uputstvo možete pogledati na sljedećoj stranici
Zaštita na mreži iz ponude kompanije Kaspersky namijenjena brizi o djeci.
Detaljan opis i uputstvo možete pogledati na sljedećoj stranici
Sigurno i jednostavno istraživanje svijeta putem video zapisa na mreži.
Detaljan opis i uputstvo možete pogledati na sljedećoj stranici
Kako biste podesili neku od navedenih aplikacija nije potrebno tehničko znanje i iskustvo. Aplikacije su intuitivne i namijenjene širokoj upotrebi. Priloženo je detaljno objašnjenje i uputstvo u vidu koraka ili videa. Dovoljno je da pratite smjernice za instalaciju i podešavanja.
Više informacija možete naći na zvaničnim stranicama svake aplikacije.
Na tržištu ima veliki broj aplikacija od kojih se neke plaćaju a neke su besplatne ili imaju dio besplatnih funkcionalnosti. Ovdje je dat pregled tri aplikacije od kojih sve nude besplatnu verziju. U pojedinačnom pregledu aplikacija možete da nađete sve informacije.
Google Family Link je potpuno besplatna aplikacija, a detalje možete naći na slejdećem linku.
Kaspersky Safe Kids ima besplatnu verziju sa osnovnim funkcionalnostima dok ima i premijum verziju koja se naplaćuje, a detalje možete naći na slejdećem linku.
YouTube KIDS je besplatna aplikacija a kako biste gledali video sadžaje bez reklama postoji Premijum verzija, a detalje možete naći na sljedećem linku.